| Technical data | EK1501-0010 |
|---|---|
| Data transfer medium | singlemode glass fibre 9/125 µm (SM) |
| Distance between stations | max. 20,000 m (100BASE-FX) |
| Number of EtherCAT Terminals | up to 65,534 |
| Type/number of peripheral signals | max. 4.2 GB addressable I/O points |
| Number of configurable IDs | 4096 |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data transfer rates | 100 Mbit/s |
| Bus interface | 2 x SC Duplex |
| Power supply | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| Current consumption from US | 150 mA + (? E-bus current/4) |
| Current consumption from UP | load |
| Current supply E-bus | 2000 mA |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Weight | approx. 190 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. class/installation pos. | IP 20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
EK1501-0010 | EtherCAT Coupler with ID switch, single mode fibre optic
SKU: EK1501-0010
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%