EL2521-0024 | EtherCAT Terminal, 1-channel pulse train output, incr. enc. simulation, 24 V DC, 1 A
SKU: EL2521-0024
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%
Bảo hành: Chính hãng
Chứng từ: CO/CQ, hóa đơn VAT
cam kết bán hàng giá tốt
Báo giá
SKU: EL2521-0024 Danh mục: ,
Technical dataEL2521-0024
Connection technologypulse train (frequency output)
Number of outputs1 channel (2 differential outputs A, B)
Number of inputs2 (+T, +Z)
Load typeohmic, inductive
Distributed clocksyes
Input specification24 V DC
Output specification5…24 V DC
Signal voltage24 V DC (externally supplied)
Max. output current5…24 V DC, 1 A
Short-circuit current
Base frequency0…500 kHz, 50 kHz default
Resolutionmax. 15 bit (16 bit + sign)
Step size10 mHz
Current consumption E-bustyp. 280 mA (load-dependent)
Electrical isolation500 V (E-bus/field potential)
Current consumption power contactsload
Bit width in the process image14 byte output, 8 byte input
Configurationconfiguration via controller
Special featuresdifferent modes, ramp function, travel distance control
Weightapprox. 50 g
Operating/storage temperature0…+55 °C/-25…+85 °C
Relative humidity95 %, no condensation