EL2535-0100 | EtherCAT Terminal, 2-channel PWM output, 24 V DC, 0.1 A, current-controlled
SKU: EL2535-0100
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%
Báo giá
SKU: EL2535-0100 Danh mục: ,
Technical dataEL2535-0100
Connection technologyPWM output, push-pull outputs
Number of outputs2
Nominal voltage24 V DC (-15 %/+20 %)
Load typeinductive > 1 mH
Distributed clocks
Max. output current±100 mA
Short-circuit currenttyp. < 2 A
PWM clock frequency30 kHz default
Duty factor0…100 % (current-controlled)
Resolution10 bit
Reverse voltage protectionyes
Current consumption E-bustyp. 110 mA
Electrical isolation500 V (E-bus/field potential)
Current consumption power contactstyp. 30 mA + load
Bit width in the process image48 inputs/outputs: 2 x 16 bit data, 2 x 8 bit control/status
Special features2 digital 24 V inputs
Weightapprox. 50 g
Operating/storage temperature-25…+60 °C/-40…+85 °C
Relative humidity95 %, no condensation