EL2596-0010 | EtherCAT Terminal, 1-channel LED output, 48 V DC, 3 A
SKU: EL2596-0010
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%
Báo giá
SKU: EL2596-0010 Danh mục: ,
Technical dataEL2596-0010
Recommended usestandard terminal for illumination in vision applications up to 48 V DC
Connection technology2-wire
Number of outputs1
Input voltage48 V DC (-15 %/+20 %)
Load typeLED (ohmic)
Distributed clocksyes
Distributed clock precision<< 1 µs
Output voltage0…(UIN – 2 V)
Max. output current0…3 A in pulsed mode (depending on output voltage and Duty Cycle)
0…1.2 A in continuous mode
Switching timestyp. TON: < 1 µs, typ. TOFF: < 1 µs, pulses from 25 µs…10 s
Trigger output (to camera)1 (electrically isolated, max. 10 mA push-pull, 10…24 V DC, Voltage adjustable via externally connectable voltage distributor)
Trigger input (from camera)1 (electrically isolated, typ. 3 mA, 4…24 V DC, switchable sensitivity)
Current consumption E-bustyp. 265 mA
Electrical isolation500 V (E-bus/field potential)
Current consumption power contacts
Weightapprox. 55 g
Operating/storage temperature0…+55 °C/-25…+85 °C
Relative humidity95 %, no condensation