EPP5101-0011 | EtherCAT P Box, 1-channel encoder interface, incremental, 5 V DC (DIFF RS422, TTL), 1 MHz, D-sub
SKU: EPP5101-0011
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%
Bảo hành: Chính hãng
Chứng từ: CO/CQ, hóa đơn VAT
cam kết bán hàng giá tốt
Báo giá
SKU: EPP5101-0011 Danh mục: ,
Technical dataEPP5101-0011
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, shielded, screw type, P-coded
Encoder typeincremental encoder
Number of channels1
Connection encoder/sensorD-sub socket, 15-pin
Nominal voltage24 V DC (-15 %/+20 %)
Sensor supply+5 V DC, 150 mA (VCC)
Counter32 or 16 bit, binary
Limit frequency4 million increments/s (with 4-fold evaluation)
Quadrature decoder4-fold evaluation
Zero-pulse latch16/32 bit
Commandsread, set, enable
Distributed clocksyes
Current consumption from UStyp. 100 mA
Electrical isolation500 V
Weightapprox. 165 g
Operating/storage temperature0…+55 °C/-25…+85 °C