| Technical data | EL3356-0010 |
|---|---|
| Number of inputs | 2, for 1 resistor bridge in full bridge technology |
| Technology | resistor bridge, strain gauge |
| Distributed clocks | yes |
| Measuring range UD | max. ±27 mV |
| Measuring range UREF | max. ±13.8 V |
| Internal resistance | > 200 k? (UREF), > 1 M? (UD) |
| Input filter limit frequency | 10 kHz low pass (-3 dB) |
| Resolution | 24 bit, 32 bit presentation |
| Conversion time | 0.1…250 ms, configurable, max. 10,000 samples/s |
| Conversion rate | 10,000…4 samples/s (0.1…250 ms conversion time) |
| Power supply UV | up to 12 V DC from power contacts, dependent on sensor |
| Measuring error | < ±0.01 % for the calculated load value in relation to the final load value with a 12 V feed and 24 mV bridge voltage (hence nominal strain gauge characteristic value of 2 mV/V), self-calibration active, 50 Hz filter active |
| Current consumption power contacts | depends on strain gauge supply, min. 1 mA |
| Current consumption E-bus | typ. 280 mA |
| Supported nominal sensitivity | all, parameter resolution: 0.01 µV/V; recommended: 0.5…4 mV/V |
| Special features | self-calibration, quadruple averager, dynamic filters, fast data sampling |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. class/installation pos. | IP 20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
SKU: EL3356-0010
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%