| Technical data | EP5001-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, shielded, screw type |
| Technology | SSI encoder interface |
| Connection technology | M12, screw type |
| Number of channels | 1 |
| Connection encoder/sensor | M12, screw type |
| Encoder connection | D+, D-, C+, C- |
| Encoder operating voltage | 24 V DC/0.5 A |
| Signal output (pulse) | difference signal (RS422) |
| Signal input (data) | difference signal (RS422) |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| Sensor supply | 24 V DC, 500 mA from US |
| Distributed clocks | yes |
| Data transfer rates | variable up to 1 MHz, 250 kHz default |
| Serial input | 24 bit width (variable) |
| Data direction | read |
| Current consumption from US | typ. 130 mA + sensor supply |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | adjustable baud rate, coding and data length |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Protect. class/installation pos. | IP 65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
EtherCAT Box 1 kênh giao tiếp SSI encoder Beckhoff EP5001-0002
SKU: EP5001-0002
Hãng sản xuất: Beckhoff
Chất lượng: Mới 100%