| Model | SUN2000-60KTL-M0 |
| Efficiency | |
| Max. Efficiency | 98.9% @480 V, 98.7% @380 V / 400 V |
| European Efficiency | 98.7% @480 V, 98.5% @380 V / 400 V |
| Input | |
| Max. Input Voltage | 1,100 V |
| Max. Current per MPPT | 22 A |
| Max. Short Circuit Current per MPPT | 30 A |
| Start Voltage | 200 V |
| MPPT Operating Voltage Range | 200 V ~ 1,000 V |
| Rated Input Voltage | 600 V @380 V / 400 V, 720 V @480 V |
| Number of Inputs | 12 |
| Number of MPP Trackers | 6 |
| Output | |
| Rated AC Active Power | 60,000 W |
| Max. AC Apparent Power | 66,000 VA |
| Max. AC Active Power (cosφ=1) | 66,000 W |
| Rated Output Voltage | |
| Rated AC Grid Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Rated Output Current | 91.2 A @380 V, 86.7 A @400 V, 72.2 A @480 V |
| Max. Output Current | 100 A @380 V, 95.3 A @400 V, 79.4 A @480 V |
| Adjustable Power Factor Range | 0.8 LG…0.8 LD |
| Max. Total Harmonic Distortion | <3% |
| Protection & Feature | |
| Input-side Disconnection Device | Yes |
| Anti-islanding Protection | Yes |
| AC Overcurrent Protection | Yes |
| DC Reverse-polarity Protection | Yes |
| PV-array String Fault Monitoring | Yes |
| DC Surge Arrester | Type II |
| AC Surge Arrester | Type II |
| DC Insulation Resistance Detection | Yes |
| Residual Current Monitoring Unit | Yes |
| Communication | |
| Display | LED Indicators, Bluetooth/WLAN + APP |
| USB | Yes |
| RS485 | Yes |
| MBUS | Yes |
| General | |
| Dimensions (W x H x D) | 1,075 x 555 x 300 mm (42.3 x 21.9 x 11.8 inch) |
| Weight (with mounting plate) | 74 kg (163.1 lb.) |
| Operating Temperature Range | -25°C ~ 60°C (-13°F ~ 140°F) |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Max. Operating Altitude | 4,000 m (13,123 ft.) |
| Relative Humidity | 0 ~ 100% |