| Model | SV2-B200AS | |||
| General specifications | Applicable servo amplifier | SV2-200L2 | ||
| Rated output | 1.8 kW | |||
| Rated torque | 11.5 N·m *1 | |||
| Instant maximum torque | 28.7 N·m | |||
| Rated current | 16.7 Arms | |||
| Instant maximum current | 42 Arms | |||
| Rated rotation speed | 1500 min-1 | |||
| High rotation speed | 3000 min-1 | |||
| Torque constant | 0.748 N·m/Arms | |||
| Rotor moment of inertia | 28.1 ×10-4kg·m2 | |||
| Rated power rating | 47.1 kW/s | |||
| Rated angle acceleration | 4090 rad/s2 | |||
| Excitation method | Permanent magnet | |||
| Position/speed detection encoder | Resolution | 22 bits | ||
| Type | Absolute (ABS) type | |||
| Storage ambient temperature | -20 to +60°C -4 to +140°F | |||
| Operating/storage ambient temperature | 20 to 80% RH (no condensation) | |||
| Operating atmosphere | Indoors (no corrosive gas, flammable gas, oil mist, or dust) | |||
| Altitude | 2000 m 6561.7′ or less (reduced ratings at 1000 m 3280.8′ or more) | |||
| Vibration rank | V15 | |||
| Isolation rank | phase F | |||
| Min. insulation resistance | 500 VDC, 10 MΩ or more with insulation resistance tester | |||
| Isolation voltage tolerance | 1500 VAC for 1 minute | |||
| Approved standards | UL/CSA standards | UL1004-1, UL1004-6, CSA C22.2 No.100 | ||
| CE marking | Low-voltage directive | EN60034-1, EN60034-5 | ||
| EMI | EN55011 Class A, EN61800-3, EN61000-6-4 | |||
| EMS | EN61800-3, EN61000-6-2 | |||
| North America EMI standard | FCC Part15 B, ICES-003. Class A | |||
| Allowable load inertia moment | 5 × | |||
| Approx. weight | 11 kg | |||
| Electromagnetic brake specifications | Capacity | 10 W | ||
| Rated voltage | 24 VDC +10%/-0% | |||
| Rated current (@20°C 68°F) | 0.41 A | |||
| Holding torque | 19.6 N·m | |||
| Release time | 100 ms *2 | |||
| Operating time | 80 ms *2 | |||
| *1 50 W to 750 W rated torque is continuously allowable with ambient temperatures of 40°C 104°F and 200 × 200 × 6 mm 7.87″ × 7.87″ × 0.24″ (50 W / 100 W) or 250 × 250 × 6 mm 9.84″ × 9.84″ × 0.24″ (200 W to 750 W) mountable aluminum heat sink. 1 kW to 5 kW rated torque is continuously allowable with ambient temperatures of 40°C 104°F and 400 × 400 × 20 mm 15.75″ × 15.75″ × 0.79″ (1 kW to 2 kW) or 550 × 550 × 30 mm 21.65″ × 21.65″ × 1.18″ (3 kW to 5 kW) mountable aluminum heat sink. *2 The release time and operation time of the electromagnetic brake vary depending on the discharge circuit. | ||||
Động cơ Servo Keyence SV2-B200AS 2kW
Straight axis Absolute 2kW
SKU: SV2-B200AS
Hãng sản xuất: Keyence
Chất lượng: Mới 100%